KAHVENİN ÖTESİNDE

Çekirdekten fincana uzanan yolda, fark yaratan adanmışlık

FUR6096 1

Hakkımızda

En son teknoloji ile donatılmış, 6.000 m2’lik tam otomasyonlu üretim tesisimizde, öğütmeden paketlemeye kadar olan tüm üretim süreçlerimiz uluslararası hijyen standartlarına uyumlu olarak yürütülmektedir.

Analiz ve Tadım

Uzman kadromuz, modern laboratuvarlarımızda, tüketicilerin taleplerine uygun bir biçimde ürün serilerini tek tek kontrol etmekte ve tadımını gerçekleştirmektedir. Her üretim aşamasında alınan numuneler, bir yandan kimyasal özellikleri ile analiz edilirken, bir yandan da aromatik lezzet standartlarının tutarlılığını sağlamak amacıyla kalite ve tat testleri uygulanır.

Kavurma ve Soğutma

En kritik aşama sayılan kavurma işlemi, bilgisayar kontrollü, modern tesisimizde gerçekleştirilmekte ve bu sırada kahve çekirdeğinin her iki yüzü de eşit oranda işleme tabi tutularak, kendine has aromaya sahip özel tatların geliştirilmesine imkân yaratılmaktadır. Aromasının korunması için kavurmanın hemen ardından şok soğutmaya giren kahve çekirdekleri, daha sonra depolama silolarına aktarılır.

Öğütme

Büyük bir hassasiyetle yürütülen öğütme işlemi, laboratuvar görevlilerimiz ve operatörler tarafından ortaklaşa denetlenmekte olup, özelleştirilmiş öğütme dereceleri sonunda Türk Kahvesi, espresso ve filtre kahve gibi farklı pişirme yöntemlerine uygun kahve çeşitleri elde edilir. Öğütücü içindeki su soğutma sistemi, işlem sırasında sıcaklığı düşük tutarak kahvenin kalite ve aroma kaybına uğramasını engeller. Tüm öğütme süreci, hijyen standartları gereği, kapalı bir ortamda gerçekleştirilmektedir.

Paketleme

Öğütülmüş kahveler bekletildikleri silolardan hava akımı yoluyla ilgili paketleme ünitelerine ulaştırılır. Aroma ve tazelik kaybını önleyebilmek için tüm ambalajlarımız vakumlanmaktadır. Müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına hitap eden çok sayıda, farklı ambalaj seçeneğimiz mevcuttur.